Skip to content

4 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Dec 27, 2023

Property Information

Block114.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,864
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
41%
Improvement Value:$120,600
59%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.3%
2024$5,950+3.8%
2023$5,731+0.5%
2022$5,705+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft1,864DeedBook 19577, Page 910Recorded1/8/2024

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5259, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1981