Skip to content

19 Bayside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
May 20, 2022

Property Information

Block114.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,890
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
39%
Improvement Value:$129,300
61%
Total Assessment$212,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,335+2.3%
2024$6,195+3.8%
2023$5,967+0.5%
2022$5,939+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000
Sq Ft1,890DeedBook 19046, Page 753Recorded5/27/2022

Property Sale

Sale
$97,255
DeedBook 4573, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1987