Skip to content

1 Compass LaneBarnegat, NJ 08005

Built 1983

Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block114.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,292
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,500
50%
Improvement Value:$83,700
50%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,007+2.3%
2024$4,896+3.8%
2023$4,716+0.5%
2022$4,694+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 10001, Page 1439

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4371, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1983