Skip to content

7 Surf CtBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block114.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,016
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$141,500
63%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,698+2.3%
2024$6,550+3.8%
2023$6,309+0.5%
2022$6,280+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft2,016DeedBook 18921, Page 417Recorded2/23/2022

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft2,016DeedBook 17886, Page 1934Recorded5/13/2020

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5730, Page 1

Property Sale

Sale
$133,490
DeedBook 4596, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1987