Skip to content

30 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block114.04
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,884
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
38%
Improvement Value:$138,500
62%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,609+2.3%
2024$6,462+3.8%
2023$6,225+0.5%
2022$6,196+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,884DeedBook 19995, Page 1886Recorded4/29/2025

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 10157, Page 1237

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5084, Page 346

Property Sale

Sale
$135,390
DeedBook 4592, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1987