Skip to content

12 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block114.04
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,889
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
40%
Improvement Value:$128,600
60%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,383+2.3%
2024$6,241+3.8%
2023$6,012+0.5%
2022$5,984+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 4545, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1981