Skip to content

9 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 14, 2012

Property Information

Block114.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,930
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$144,400
63%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,785+2.3%
2024$6,634+3.8%
2023$6,390+0.5%
2022$6,361+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 15294, Page 1746

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 10435, Page 405

Property Sale

Sale
$122,890
DeedBook 4598, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1987