Skip to content

8 Surf CtBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Dec 21, 2016

Property Information

Block114.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,782
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
40%
Improvement Value:$125,900
60%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,249+2.3%
2024$6,110+3.8%
2023$5,886+0.5%
2022$5,858+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 16613, Page 222Recorded12/27/2016

Property Sale

Sale
$120,490
DeedBook 4596, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1987