Skip to content

70 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 29, 2005

Property Information

Block114.05
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,204
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,300
34%
Improvement Value:$131,100
66%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,877+2.3%
2024$5,746+3.8%
2023$5,535+0.5%
2022$5,509+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12806, Page 992

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4259, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1981