Skip to content

1 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block114.05
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
39%
Improvement Value:$124,800
61%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,097+2.3%
2024$5,962+3.8%
2023$5,743+0.5%
2022$5,716+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 4152, Page 611