Skip to content

100 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2025

Property Information

Block114.05
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,224
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,200
45%
Improvement Value:$81,100
55%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+2.3%
2024$4,317+3.8%
2023$4,158+0.5%
2022$4,139+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16812, Page 56Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 14397, Page 1675

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 10943, Page 43

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 5584, Page 693

Property Sale

Sale
$51,589
DeedBook 4318, Page 935

Property Built

Built

Year Built: 1980