Skip to content

9 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block114.05
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,309
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
46%
Improvement Value:$99,600
54%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,451+2.3%
2024$5,330+3.8%
2023$5,134+0.5%
2022$5,110+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,309DeedBook 18827, Page 616Recorded12/17/2021

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5631, Page 291

Property Sale

Sale
$55,400
DeedBook 4145, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1973