Skip to content

17 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Dec 29, 1994

Property Information

Block114.05
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
40%
Improvement Value:$124,600
60%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,195+2.3%
2024$6,058+3.8%
2023$5,835+0.5%
2022$5,808+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5239, Page 343

Property Sale

Sale
$116,990
DeedBook 4582, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1987