Skip to content

19 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987
Other Exempt

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block114.05
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,420
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
36%
Improvement Value:$148,500
64%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$6,505+0.5%
2022$6,475+1.5%
2021$6,380+7.1%
2020$5,957+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,420DeedBook 19001, Page 97Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 13824, Page 238

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13099, Page 1727

Property Sale

Sale
$125,990
DeedBook 4587, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1987