Skip to content

31 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$80,100
Last Sale Date
Sep 27, 1994

Property Information

Block114.05
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
40%
Improvement Value:$125,900
60%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,234+2.3%
2024$6,096+3.8%
2023$5,872+0.5%
2022$5,844+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,715
DeedBook 13851, Page 962

Property Sale

Sale
$80,100
DeedBook 5245, Page 489

Property Sale

Sale
$116,240
DeedBook 4586, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1987