Skip to content

43 Beacon DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2010

Property Information

Block114.05
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,012
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
36%
Improvement Value:$149,100
64%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+2.3%
2024$6,780+3.8%
2023$6,531+0.5%
2022$6,500+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$143,640
DeedBook 4672, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1987