Skip to content

29 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block114.05
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
40%
Improvement Value:$126,300
60%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+2.3%
2024$6,107+3.8%
2023$5,883+0.5%
2022$5,856+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,836DeedBook 19281, Page 1870Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 13791, Page 1499

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11835, Page 1936

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 5462, Page 556

Property Sale

Sale
$122,990
DeedBook 4628, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1987