Skip to content

31 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 22, 2020

Property Information

Block114.05
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,102
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
39%
Improvement Value:$130,500
61%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+2.3%
2024$6,230+3.8%
2023$6,001+0.5%
2022$5,973+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,102DeedBook 17961, Page 1779Recorded7/13/2020

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 11507, Page 1657

Property Sale

Sale
$136,990
DeedBook 4628, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1987