Skip to content

35 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$136,590
Last Sale Date
Nov 6, 1987

Property Information

Block114.05
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,922
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
38%
Improvement Value:$138,300
62%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,612+2.3%
2024$6,465+3.8%
2023$6,228+0.5%
2022$6,199+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 13835, Page 13

Property Sale

Sale
$136,590
DeedBook 4613, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1987