Skip to content

32 Compass LaBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block114.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF2AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,922
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
36%
Improvement Value:$146,500
64%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,841+2.3%
2024$6,689+3.8%
2023$6,444+0.5%
2022$6,414+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 12020, Page 938

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5318, Page 870

Property Sale

Sale
$147,390
DeedBook 4611, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1987