Skip to content

49 Bayside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block114.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,818
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
39%
Improvement Value:$130,500
61%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,371+2.3%
2024$6,230+3.8%
2023$6,001+0.5%
2022$5,973+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 16845, Page 1384Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,818DeedBook 16239, Page 1197Recorded11/12/2015

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10737, Page 1645

Property Sale

Sale
$119,040
DeedBook 4580, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1987