Skip to content

20 Bayside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block114.07
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/183
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,836
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,800
40%
Improvement Value:$127,100
60%
Total Assessment$211,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+2.3%
2024$6,168+3.8%
2023$5,942+0.5%
2022$5,914+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12150, Page 566

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4685, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1987