Skip to content

42 Bayside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block114.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
39%
Improvement Value:$132,200
61%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,171+2.4%
2024$6,029+4.0%
2023$5,798+0.5%
2022$5,770+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12169, Page 1437

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 10967, Page 1451

Property Sale

Sale
$121,490
DeedBook 4573, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1987