Skip to content

22 Bayside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block114.07
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,930
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
37%
Improvement Value:$142,100
63%
Total Assessment$225,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+2.3%
2024$6,567+3.8%
2023$6,326+0.5%
2022$6,297+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,900
DeedBook 4852, Page 988

Property Sale

Sale
$105,171
DeedBook 4573, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1987