Skip to content

72 Bayside AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2010

Property Information

Block114.07
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,208
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
35%
Improvement Value:$154,400
65%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+2.3%
2024$6,925+3.8%
2023$6,671+0.5%
2022$6,640+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13936, Page 1082

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12242, Page 857

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5543, Page 414

Property Sale

Sale
$144,990
DeedBook 4621, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1987