Skip to content

24 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block114.08
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,065
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,500
43%
Improvement Value:$87,300
57%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,579+2.3%
2024$4,477+3.8%
2023$4,313+0.5%
2022$4,293+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,900
DeedBook 12058, Page 1527

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5201, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1983