Skip to content

198 Pacific AveBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block114.10
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,922
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
38%
Improvement Value:$134,000
62%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,484+2.3%
2024$6,340+3.8%
2023$6,107+0.5%
2022$6,079+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 14427, Page 1253

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 10513, Page 24

Property Sale

Sale
$134,990
DeedBook 4629, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1987