Skip to content

35 Tiller DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 23, 2024

Property Information

Block114.10
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage975
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
58%
Improvement Value:$48,700
42%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,489+2.3%
2024$3,412+5.8%
2023$3,225+0.5%
2022$3,210+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft975DeedBook 19819, Page 701Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft975DeedBook 18895, Page 1265Recorded2/4/2022

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 10276, Page 700

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5325, Page 962

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4971, Page 789

Property Sale

Sale
$21,232
DeedBook 3515, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1973