Skip to content

39 Tiller DrBarnegat, NJ 08005

Built 1987

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block114.10
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,058
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
52%
Improvement Value:$63,600
48%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,948+2.3%
2024$3,860+3.8%
2023$3,718+7.7%
2022$3,451+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$169,000
Sq Ft1,058DeedBook 17917, Page 104Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 16592, Page 1596Recorded12/7/2016

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 11111, Page 1048

Property Sale

Sale
$97,900
DeedBook 4820, Page 230

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4533, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1987