Skip to content

9 Tiller DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$68,400
Last Sale Date
Dec 30, 1991

Property Information

Block114.11
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,192
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
46%
Improvement Value:$82,000
54%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,480+2.3%
2024$4,381+3.8%
2023$4,220+0.5%
2022$4,200+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$68,400
DeedBook 4956, Page 451

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4320, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1973