Skip to content

191 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$288,750
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block114.12
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,800
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
40%
Improvement Value:$102,800
60%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+2.3%
2024$4,987+3.8%
2023$4,803+0.5%
2022$4,781+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$288,750
Sq Ft1,800DeedBook 19693, Page 1174Recorded5/28/2024

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 13533, Page 341

Property Sale

Sale
$66,900
DeedBook 4433, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1973