Skip to content

197 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$24,990
Last Sale Date
Nov 21, 1972

Property Information

Block114.12
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,720
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
40%
Improvement Value:$102,000
60%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076+2.3%
2024$4,963+3.8%
2023$4,781+0.5%
2022$4,759+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$24,990
DeedBook 3278, Page 541