Skip to content

30 Tiller DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block114.12
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,174
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
49%
Improvement Value:$71,600
51%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+2.3%
2024$4,072+3.8%
2023$3,923+0.5%
2022$3,905+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,174DeedBook 18702, Page 1347Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,174DeedBook 16166, Page 681Recorded8/19/2015

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5118, Page 632

Property Sale

Sale
$16,600
DeedBook 5090, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1973