Skip to content

183 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 1991

Property Information

Block114.12
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1521525
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,525
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
43%
Improvement Value:$89,700
57%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+2.3%
2024$4,614+3.8%
2023$4,444+0.5%
2022$4,424+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,800
DeedBook 4841, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1973