Skip to content

166 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2003

Property Information

Block114.13
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,216
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
47%
Improvement Value:$79,100
53%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,439+2.3%
2024$4,340+3.8%
2023$4,181+0.5%
2022$4,161+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5735, Page 372

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4672, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1973