Skip to content

79 Bowline StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block114.13
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,917
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
39%
Improvement Value:$108,300
61%
Total Assessment$176,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,263+2.3%
2024$5,147+3.8%
2023$4,957+0.5%
2022$4,934+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,917DeedBook 19100, Page 1980Recorded7/15/2022

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 16508, Page 1872Recorded9/14/2016

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 10274, Page 654

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4674, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1973