Skip to content

83 Bowline StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block114.13
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,688
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
40%
Improvement Value:$102,800
60%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,100+2.3%
2024$4,987+3.8%
2023$4,803+0.5%
2022$4,781+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5735, Page 954

Property Sale

Sale
$37,900
DeedBook 3937, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1973