Skip to content

44 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block114.14
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,442
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
42%
Improvement Value:$96,800
58%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,936+2.3%
2024$4,826+3.8%
2023$4,649+0.5%
2022$4,627+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 16618, Page 705Recorded12/30/2016

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 12647, Page 1206

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5011, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

Sale
$33,990
DeedBook 3392, Page 520