Skip to content

50 Schooner AveBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block114.14
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,396
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
43%
Improvement Value:$89,100
57%
Total Assessment$157,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,692+2.3%
2024$4,588+10.0%
2023$4,169+0.5%
2022$4,149+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,396DeedBook 18595, Page 1953Recorded7/23/2021

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13582, Page 1489

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11761, Page 56

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 3787, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1973