Skip to content

66 Bowline StBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 9, 2022

Property Information

Block114.14
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,782
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
42%
Improvement Value:$96,500
58%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,921+2.3%
2024$4,812+3.8%
2023$4,635+0.5%
2022$4,614+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,782DeedBook 19261, Page 346Recorded12/27/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 17345, Page 1402Recorded1/2/2019

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4301, Page 993

Property Built

Built

Year Built: 1973