Skip to content

8 Commodore CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block114.14
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
53%
Improvement Value:$59,700
47%
Total Assessment$128,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,811+2.3%
2024$3,726+3.8%
2023$3,589+0.5%
2022$3,572+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 14504, Page 701

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 12576, Page 533

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5629, Page 250

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 3848, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1973