Skip to content

18 Commodore CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 21, 2024

Property Information

Block114.14
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
49%
Improvement Value:$71,600
51%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,186+6.7%
2024$3,924+3.8%
2023$3,780+0.5%
2022$3,762+1.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft960DeedBook 19615, Page 473Recorded2/26/2024

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 15692, Page 982Recorded11/21/2013

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 12644, Page 240

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 11733, Page 1419

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5695, Page 87

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4598, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1973