Skip to content

17 Commodore CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block114.14
Lot73
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
47%
Improvement Value:$78,700
53%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,382+2.3%
2024$4,285+3.8%
2023$4,127+0.5%
2022$4,108+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,184DeedBook 18926, Page 1220Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$132,000
Sq Ft1,184DeedBook 17639, Page 832Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$94,750
DeedBook 10351, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1973