Skip to content

11 Commodore CtBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block114.14
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/117
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
48%
Improvement Value:$74,600
52%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,269+2.3%
2024$4,174+3.8%
2023$4,021+0.5%
2022$4,002+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,787
DeedBook 5364, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1973