Skip to content

7 Village DrBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 14, 1983

Property Information

Block114.15
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,632
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
39%
Improvement Value:$105,400
61%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,177+2.3%
2024$5,062+3.8%
2023$4,876+0.5%
2022$4,854+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4156, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1979