Skip to content

4 Ensign AveBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block114.15
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/166
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,872
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
40%
Improvement Value:$102,900
60%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,112+2.3%
2024$4,998+3.8%
2023$4,814+0.5%
2022$4,792+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4953, Page 74

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4427, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1979