Skip to content

9 Admiral CtBarnegat, NJ 08005

Built 1981

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block114.15
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,456
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
44%
Improvement Value:$92,000
56%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891+2.3%
2024$4,783+3.8%
2023$4,607+0.5%
2022$4,586+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,456DeedBook 17416, Page 855Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 4498, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1981