Skip to content

28 Ensign AveBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$47,900
Last Sale Date
Nov 13, 1980

Property Information

Block114.15
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG/134
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,348
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
44%
Improvement Value:$89,800
56%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,537+2.4%
2024$4,431+4.0%
2023$4,259+0.5%
2022$4,238+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$47,900
DeedBook 3964, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1979