Skip to content

34 Ensign AveBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2023

Property Information

Block114.15
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class27
Description2SF/1AG
Dwellings2
ZoningR6
Sq Footage1,440
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,300
51%
Improvement Value:$66,900
49%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,055+2.3%
2024$3,965+3.8%
2023$3,819+0.5%
2022$3,801+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,440DeedBook 19014, Page 1190Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 11679, Page 1330

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4712, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1979