Skip to content

91 Barnegat BlvdBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block114.15
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class27
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,328
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
47%
Improvement Value:$74,700
53%
Total Assessment$140,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.3%
2024$4,090+3.8%
2023$3,940+0.5%
2022$3,921+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,328DeedBook 17658, Page 625Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 12463, Page 1673

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 11549, Page 673

Property Sale

Sale
$59,900
DeedBook 5379, Page 175

Property Sale

Sale
$41,550
DeedBook 3939, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1979